دسته‌بندی نشده

عصب کشی دندان چگونه است

عصب کشی دندان چگونه است

برای این که عصب کشی را بهتر متوجه شوید ابتدا باید اندکی با ساختار دندان آشنا شوید.

پیشنهاد می‌شود بعد از مطالعه‌ی این مطالب، مقاله‌ی روش صحیح مسواک زدن را مطالعه نمائید.

ساختار دندان

دندان از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج همان کلاهک سفید رنگی است که در دهان می‌بینید و به عنوان دندان می‌شناسید و ریشه بخشی از دندان در زیر تاج است که در داخل لثه و استخوان فک فرو رفته تا تاج را ثابت نگه دارد.

همه دندان ها سه لایه اصلی دارند:

 • از بیرون به داخل ابتدا لایه مینا قرار دارد که سفید رنگ است و کامل دندان را احاطه کرده تا از بخشهای آسیب پذیر داخل دندان محافظت کند. مینا سخت ترین ماده در بدن انسان است.
 • عاج لایه زیر مینا است که رنگ آن به زردی می‌زند. در جاهایی از دندان که مینا از بین رفته است، می‌توان تاج دندان را دید به خصوص در کسانی که دندان قروچه دارند و دندانهای خود را به هم می‌سایند در سطح جونده یا برنده دندانهایشان ممکن است عاج نمایان شده باشد. عاج از مینا نرمتر و آسیب پذیرتر است.
 • پالپ هسته دندان است که خانه عصب دندان و رگهای خونی است که دندان را تغذیه رسانی می کنند. پالپ تنها بخش زنده دندان است. هنگامی که پالپ دندانمان دچار عفونت می‌شود، باید کامل تخلیه و پاکسازی شده و با مواد مخصوصی پر شود. به این کار عصب کشی می‌گوییم.

 

عصب کشی دندان چگونه است

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان وجود دارد

عصب کشی در مواردی انجام می شود که پالپ آسیب برگشت ناپذیر دیده است. چاره ای به جز تخلیه و تمیز کردن آن و پر کردن آن با مواد پر کننده مخصوص، وجود ندارد. علت آسیب دیدن پالپ معمولا یکی از موارد زیر است:

 • شکستن دندان طی یک حادثه مانند تصادف، زمین خوردن یا بازی.
 • پوسیدگی عمیق دندان که درمان نشده و به پالپ رسیده است.
 • نشت پرکردگی قدیمی یا نامناسب که باعث شده زیر آن پوسیدگی اتفاق بیفتد

اگر هر علائمی مانند درد دندان یا ورم لثه یا هر چیز دیگری که غیر معمول است تجربه می‌کنید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندانها را بررسی کند. همچنین مرتبا برای بررسی پرکردگی های قدیمی دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر از دندان جدا شده یا ترک خورده است هر چه زودتر تعویض شود.

علائم عفونت پالپ دندان به صورت زیر است

 • درد در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن به خصوص هنگامی که دمای آن خیلی سرد یا گرم است.
 • درد در هنگام جویدن.
 • لقی دندان

 

عصب کشی دندان چگونه است

مراحل عصب کشی دندان

برای درمان عفونت پالپ دندان، باید باکتریها و بافت‌های صدمه دیده برداشته شوند. اگر به موقع به داد دندان نرسید مجبور می‌شوید دندانتان را بکشید. از آنجایی که پروتزهای مصنوعی جایگزین دندان مشکلات زیادی دارند و دائما برایتان هزینه می‌تراشند، بهتر است تا جایی که می‌توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید.

 1. برای عصب کشی ابتدا دهان بی حسی می شود
 2. سپس دندانپزشک سوراخی در تاج دندان ایجاد می کند تا به پالپ دسترسی پیدا کند.
 3. با کمک ابزار های مخصوص دندانپزشکی مانند دریل و فایل، تمامی محفظه پالپ تخلیه و برداشته می شود.
 4. دیواره های محفظه پالپ و ریشه و به خصوص نوک ریشه نیز کامل باید تراشیده و تمیز شوند.
 5. پس از پاکسازی کامل هسته دندان، نوبت به پر کردن آن می رسد. با مواد پر کننده مخصوصی دندانپزشک با دقت تمامی پالپ را پر می کند و در نهایت دندان را مهر و موم می نماید تا راهی برای نفوذ باکتریها باقی نماند.

در آخر معمولا دندان باید روکش شود. روکش همان تاج مصنوعی است که روی دندان قرار می‌گیرد و آن را احاطه می‌کند. به این ترتیب دیگر فشار چندانی بر تاج واقعی دندان وارد نمی‌شود و خطر شکستن آن کاهش می‌یابد

 

برای خواندن مقاله‌های بیشتر و بهتر به مقالات آموزشی سایت دکتر شیرین رحیمی مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام دکتر شیرین رحیمی را دنبال نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *