دسته‌بندی نشده

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

احتمالا این را به یاد می‌آورید که والدین شما در همان ابتدای کودکی به شما توصیه می‌کردند که روزانه دوبار مسواک بزنید. استفاده از مسواک از اصولی ترین و ابتدایی ترین راه ها مراقبت از بهداشت دهان و دندان است. یکی از راه های سلامتی دندان‌ها مسواک زدن است. اما مسواک به تنهایی نمی‌تواند به سلامتی دهان و دندان و سلامتی عمومی شما منتهی شود و در کنار آن حتما باید از نخ دندان استفاده کرد.

دندانپزشکان بر این عقیده اند که مسواک زدن تنها 65 درصد از سطوح دهان و دندان را تمیز کند. زیرا مسواک اصولا فقط  می‌تواند سطوح در دسترس دندان را تمیز کند و قادر نیست لابلای دندان ها را از شر باکتری ها و پلاک در امان نگاه دارد.

برای از بین بردن ذرات ریز غذایی باید حتما از نخ دندان استفاده کنیم. از فواید نخ دندان می‌توان به قدرت مانور بالا در لابه‌لای دندان ها و کمک به پاک کردن این نواحی اشاره کرد. به عبارتی آن 35 درصد باقی مانده که مسواک قادر به تمیز کردن آن نیست تنها با نخ دندان تمیز می‌شود.

به شما پیشنهاد میکنیم بعد از مطالعه‌ی این مطالب، مقاله روش صحیح مسواک زدن را مطالعه نمائید.

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

5 فایده و مزیت نخ دندان کشیدن

برای درک بهتر کار نخ دندان در ادامه به بررسی دست کم 5 فایده ثابت شده و قابل توجه نخ دندان خواهیم پرداخت.

 1. از بروز بیماری لثه پیشگیری می‌کند

مهمترین علت ایجاد بیمای لثه بهداشت ضعیف دهان و دندان است. در نتیجه عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، پلاک دندان می‌تواند به خط لثه نفوذ کرده و باعث تحریک بافت آن شود. اگر پلاک رشد کرده و سخت شود می‌تواند به زیر لثه رفته و باعث بروز بیماری های مربوط به لثه مانند جنجویت و بیماری پریودنتال شود، که در چنین شرایطی، جراحی لثه را به دنبال دارد. اما یکی از فواید نخ دندان پیشگیری از بروز این بیماری ها است. چگونه؟ نخ دندان کشیدن می‌تواند به از بین بردن پلاک ها در بدو تشکیل کمک کند و فرصت برای پیشروی در بافت لثه را از آن ها می‌گیرد. کسانی که به طور منظم علاوه بر مسواک زدن نخ دندان هم می‌کشند به ندرت با بیماری لثه مواجه می‌شوند.

2. از بد بو شدن دهان جلوگیری می‌کند

همانطور که گفتیم مسواک زدن نمی‌تواند به تنهایی تضمین کننده بهداشت دهان و دندان باشد. اما نخ دندان مکمل بسیار شایسته و قوی برای مسواک در این خصوص است. از دیگر فواید نخ دندان ، کمک به از بین بردن بوی بد دهان است. از آنجا که وجود ذرات ریز مواد غذایی در داخل دهان و فعالیت باکتری ها یک علت بوی بد دهان است، اگر این ذرات از بین نروند، میتوانند بوی بدی در داخل دهان ایجاد کنند.

 3. به کنترل دیابت کمک می‌کند

نخ دندان کشیدن می‌تواند به طور مستقیم تاثیر مثبتی روی کنترل دیابت در افراد دیابتی داشته باشد. از بین بردن ذرات ریز مواد غذایی و باکتری های بد داخل دهان باعث می‌شود که این باکتری ها با این وجود دیگر نمی‌توانند وارد جریان خون شوند. کاهش ورود باکتری به داخل خون می‌تواند نقش موثری در کنترل سطح قند خون داشته باشد. هم بزرگسالان و هم کودکانی که دیابت دارند باید روزانه دست کم 1 بار از نخ دندان استفاده کنند تا از فواید نخ  دندان در کنترل دیابت بهره ببرند.

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم

4. می‌تواند خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش دهد

باکتری ها با مصرف مواد غذایی در داخل دهان شما می‌توانند به سیستم تنفسی منتقل شود. این موضوع به طور بالقوه می‌تواند منجر به بروز بیماری های تنفسی مانند برونشیت، عفونت های سینوسی و حتی ذات الریه شود. اما باز هم به صورت مشابه، نخ دندان کشیدن می‌تواند ذرات اضافی مواد غذایی و باکتری هایی که روی آنها تولید می شود جلوگیری کند. پس پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی را نیز به لیست فواید نخ دندان اضافه کنید.

5. می‌تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند

به طور مشابه، این کار، علاوه بر بیماری های تنفسی می‌تواند از بیماری های قلبی نیز جلوگیری کند. ورود باکتری به جریان خون می‌تواند علاوه بر بخش های حساس دیگر بدن مستقیما به سیستم قلب و عروق نیز آسیب وارد کند. این موضوع به ویژه در مردان شایع تر است. از آنجایی که مردان کمتر به بهداشت دهان و دندان خود میرسند احتمالا تهاجم باکتری های مضر به داخل خونشان بیشتر است و اغلب با افزایش سن و پشت گوش انداختن اصول بهداشتی دهان و دندان به این بیماری ها مبتلا خواهند شد.

 

برای خواندن مقاله‌های بیشتر و بهتر به مقالات آموزشی سایت دکتر شیرین رحیمی مراجعه کنید.

لطفا پیج اینستاگرام دکتر شیرین رحیمی را دنبال نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *