توصیه های بعد از کشیدن دندان

اگر شما به تازگی کشیدن دندان را تجربه کرده‌اید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. ما به شما توصیه های بعد از کشیدن دندان را خواهیم گفت.

بند آوردن خون، فعالیت و تغذیه پس از کشیدن دندان

1. گازی که برای کمک به بند آمدن خون در محل کشیدن دندان قرار داده شده را برای حداقل ١ ساعت با فشار ملایم در محل نگه دارید. در صورتیکه بعد از یکساعت خونریزی شدید وجود داشت، گاز استریل دیگری که از مطب دریافت یا از داروخانه تهیه کرده‌اید در موضع قرار دهید. برای یک ساعت با فشار ملایم نگه دارید.

توصیه های بعد از کشیدن دندان

نکته: در صورت عدم دسترسی به گاز استریل و بعنوان جایگزین می‌توانید از چای کیسه ای در محل استفاده کنید. از قرار دادن موادی مانند پنبه، دستمال کاغذی و … بدلیل احتمال آلودگی و نیز افزایش خونریزی در موضع جدا خودداری کنید.

اگر تمایل دارید بعد از کشیدن دندان، جایگزینی برای آن قرار دهید بهترین راه، ایمپلنت دندان است.

۲. پس از کشیدن دندان آب دهان خود و خون خارج شده از جای آن را با شدت قورت ندهید، تف نکنید زیرا باعث مکیدن و بیشتر شدن شدت خونریزی خواهد شد و تا چند ساعت به آرامی آب دهان خود را جمع کرده و بدون تکان دادن عضلات فک آن را خارج کنید یا قورت دهید تا باعث باز شدن رگ و از بین رفتن خون دلمه شده روی زخم نشوید.

۳. محیط دهان و دندان خود را سرد نگه دارید، می‌توانید با خوردن بستنی و یا آب سرد به بند آمدن خون کمک کنید.

مراقبت های 24 ساعت بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان از موارد زیر برای حداقل ٢۴ ساعت پرهیز کنید:

 • استعمال دخانیات
 • نوشیدنی با نی
 • نوشیدن الکل
 • نوشیدنیهای گاز دار
 • نوشیدن مایعات داغ
 • تخلیه شدید محتویات دهان یا بینی (تف کردن شدید و …)

تغذیه و اقدامات درمان بعد از کشیدن دندان

 1. روز اول کشیدن دندان از سوپ ولرم، آبمیوه طبیعی (بدون نی) و بستنی تغذیه کنید.
 2. روز بعد از کشیدن شستشوی ملایم با محلول دهانشویه کلرهگزیدین در محل جراحی باید انجام شود. شستشو روزی ٣-۴ مرتبه و به مدت یک هفته باید انجام شود. توجه کنید خصوصا در ۴٨ ساعت اول شستشو بسیار ملایم باید انجام شود. در صورت عدم دسترسی به محلول فوق الذکر می‌توانید از آب نمک رقیق (به میزان ١-٢ قاشق شربت خوری نمک در یک لیوان آب) استفاده کنید. استفاده از محلول‌های دهانشویه تجاری که برای استفاده روزمره هستند توصیه نمی‌شود.
 3. مسواک زدن در روز کشیدن و روزهای بعد با احتیاط و ملاحظه نواحی نزدیک به موضع کشیدن باید حتما انجام شود.
 4. بطور معمول بعد از جراحی‌های دهان و از جمله کشیدن دندان بیماران مانند دندان نهفته درد متوسطی را تا چند روز تجربه می‌کنند. که اکثرا با مسکن‌های ضد التهاب نظیر ایبوبرفن تا حدود زیادی تسکین میابد. در بیمارانی مشکلات زمینه‌ای نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی و … دارند، مصرف این داروها ممنوع است. و باید با پزشک خود برای مصرف داروی جایگزین مشورت کنند.
 5. در ساعات اولیه پس از کشیدن تا ٢۴ ساعت سرد نگه داشتن موضع می‌تواند به کاهش تورم و عوارض جراحی کمک شایانی بکند. پس از کمپرس سرد غافل نشوید.

دارو و فعالیت بدنی پس از کشیدن دندان

 1. در صورتیکه برای شما دارو تجویز شده لطفا دقیق و طبق دستور استفاده نمایید.
 2. در ۴٨ ساعت پس از کشیدن دندان از انجام فعالیت بدنی شدید که منجر به بالا رفتن فشار خون می‌شود پرهیز کنید. و حتی الامکان به خود استراحت بدهید.
 3. در صورتیکه بعد از کشیدن دندان بخیه در محل کشیدن قرار داده شده، از دستکاری بخیه‌ها خودداری کنید. و در حفاظت از آن‌ها کوشا باشید و حتما در تاریخ مقرر شده (معمولا یک هفته بعد بجز موارد خاص) برای چک آپ و برداشتن بخیه‌ها به مطب مراجعه کنید.
 4. برای جلوگیری از عفونت دهان یکی از بهترین راه‌ها شستشوی دهان با محلول آب و نمک (و البته به آرامی) است.
 5. کشیدن دندان و خالی ماندن جای آن در دهان شما می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری در سلامت دندان شما شود. روش‌های بسیاری برای جایگزینی دندان شما وجود دارد که بهترین راه کاشت دندان است. از مزایای ویژه این نوع درمان این است که باعث می‌شود شما دارای جایگزینی همانند دندان طبیعی خود بشوید.

پیج اینستاگرام دکتر شیرین رحیمی را دنبال نمایید.